Our Team



BOARD OF DIRECTORS


Alma Leppla

Studio Artist Representative

Amy Ellingson

Emeritus Board Member

Ancel Martinez

Board Member

Andrea Crow

Board Member

Cynthia Loukides

Emeritus Board Member

Ellen Oh

Board Secretary; Recruitment Lead

Heidy Braverman

Board Member

Jennifer Stuart

Board Member; Strategic Planning Lead

John-Mark Ikeda

Board Chair

Jonathan Carver Moore

Board Member; Chair, Development Committee

Kate Fritz

Board Member

Lisa Olson

Board Member

Mitch Temple

Co-Founder / Emeritus Board Member

Nathan Suter

Co-Founder / Emeritus Board Member

Nimah Gobir

Board Treasurer; Alumni Artist Representative

Ry Sullivan

Board Member

Sharon Tanenbaum

Board Vice Chair; Chair, Governance Committee

Tavarus Blackmon

Board Member; Chair, DEI Committee

CURATORIAL COMMITTEE


Alongside our staff and board members, Root Division’s Curatorial Committee shares the organization’s values and commitment to art, artists, and creativity. This team is composed of Root Division Staff, Board members, Affiliate Artists, and prominent members of the arts community.

MICHAEL ARCEGAArtist; Educator, SF State
TAVARUS BLACKMONBoard Member, DEI Chair; Curatorial Fellow Alum
KEVIN B. CHENArtist/Curator; Educator, SF State & Stanford
SAMUEL CORTEZAlumni Studio Artist & Former Installation & Site Manager
FRANCES FLEETWOODArt Programs Manager, Root Division
KIANA HONARMANDAlum Studio Artist
LEAH KINGAlumni Studio Artist
JAIME KNIGHTArtist; Educator, CCA
RHIANNON EVANS MACFADYENFounder & Director of A Simple Collective, Co-Director of EAP, & Artist Consultant
MICHELLE MANSOURExecutive Director, Root Division
DONNA ENAD NAPPERArt Consultant, SLATE Contemporary
RAPHAEL NOZAlumni Studio Artist
NATHALIE O’BRIENStudio Artist Representative
SHERWIN RIOExhibitions Fellow Alum

ADVISORY COUNCIL


Advisory Council members offer expertise and support on various events, projects, and tasks throughout the year. Areas of expertise and support include Marketing, Fundraising, Special Event Planning, Curatorial, Educational, and Operational (Legal, Financial, Human Resources, Technical/ IT Support).

Michael Arcega
Ray Beldner
Heather Bernard
Jasmin Bode
Elise Boivin
Kevin B. Chen
Jamie Corley
Samuel Cortez*
Geoff Etnire, JD

Ryan Jones*
Kristin Kaiser
Leah King*
Jaime Knight
Emily Lakin
Marcus G. Lee
Boris Lieberman, JD
Rhiannon Evans MacFayden
Conrad M. Meyers II*
Willis Meyers

Donna Enad Napper
Raphael Noz*
Janine Okmin
Mel Prest
Sherwin Rio
Annie Rummelhoff
Anna Sidana
Margaret Timbrell*
Amy Whittaker


(*RD Studio Alum)


INTERNS & VOLUNTEERS


SHANNON PRASADDesign Intern
MADELEINE BRINKMANNEducation Intern
VICTOR SAUCEDOExhibitions Fellow
AMELIA MARTINEZExhibitions Intern
SOFIA ZEREMarketing Intern
Scroll to Top